Güneş Koruyuculardaki Görünmeyen Tehlike

OXIBENZONE & ÇİNKO OKSİT!

Yaz aylarının kapımızda olduğu şu günlerde ihtiyaç listesinin başında “güneş koruma ürünleri” geliyor. Ancak güneşin olumsuz etkilerinden korunmaya çalışırken zararlı içeriğe sahip koruma ürünleri nedeniyle daha ciddi problemlerle maruz kalınabilmektedir. Peki doğru “güneş koruma ürünü” nasıl olmalıdır?

İdeal bir güneş koruma ürünü güneş yanığına yol açan, bağışıklık sistemini baskılayan UV ışınlarını tamamen bloke ederken, serbest radikallerin zararlı etkilerini de engelleyebiliyor olmalıdır. Aynı zamanda cilt üzerinde uzun saatler etkisini sürdürmeli ve UV ışıklarına maruz kaldığında zararlı maddeler oluşturmamalıdır.

Güneş altında yapıları bozulmayan ve cilt yüzeyinde etki gösteren mineral içerikli kremler birçok güneş kreminde bulunmayan UVA koruması da sağlamaktadır. Mineral içerikli ürünleri tercih etmeyen tüketiciler için en iyi alternatif ise UVA koruması için en az %3 oranında avobenzone maddesi içeren güneş ürünleridir. Ancak bu ürünler alınırken içeriğinde hormon dengesini bozan oxybenzone maddesi bulunmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bilim adamları tüketicileri, cilde derinlemesine nüfuz ederek kana karışan, hormonların işlevlerini sekteye uğratan ve toksik etkisi bulunan oxybenzone maddesi içeren güneş ürünlerini kullanmamaları konusunda uyarmaktadırlar.

Piyasada satılan güneş ürünlerinin % 56’sının Oxybenzone içerdiği bilinmektedir. Bu madde hormonları düzensiz hale getiren bir kimyasaldır. Oxybenzone sistematik olarak absorbe edildiği için idrar örneklerinde diğer filtreler göre daha yüksek oranda rastlanır. Oxybenzone’un yüksek oranda emilimi, vücutta östrojenik aktivitesi olduğundan dikkate alınmalıdır. Oxybenzone deri tarafından emildiği için sistemimize girmekte ve vücudumuz tarafından östrojen hormonu gibi algılanmaktadır. Yetişkin bireyler için de risk oluşturan bu durum , östrojen hormonunun vücuttaki seviyesi , ergenliğe girme zamanını belirlediği için özellikle kız çocuklarında çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Yapılan in vivo deneylerde Oxybenzone’un fotooksidasyonunun, insan epidermisinin önemli antioksidan sistemlerinin etkinliğini düşürmesine yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu filtrenin vücuda herhangi bir faydasının olmadığı gibi, epidermisinhomeostasis’ine zararlı olduğu belirtilmiştir.

Güneş ürünlerinde bir kısmında içeriğinde bulunan “Çinko Oksit”in UV koruyucu olarak kullanılmasını bazı kurumlar onaylarken bazı kurumlar yasaklamaktadır. Çinko Oksit'in göğüs kanserine neden olduğu yapılan bazı araştırmalarda saptanmıştır. (3. KOZMETİK KONGRESİ Ertuğrul Arpaç) Kaynak: EWG’s Skin Deep Sunsecreens 2012 Report

bg

sosyal 1 sosyal 2 sosyal 3