Botoks nedir

13. 18_mart

Botoks uygulaması, bakımı, kalıcılığı gibi bilmek istediklerinizi Dr. Erkan Aldemir'e sorduk!

Botoks nedir? Kısaca anlatabilir misiniz?

Botoks kelime anlamıyla Clostridium botulinum" isimli bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Yani yılan zehri değildir. Botoks yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için yapılan kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Uygulaması nasıl bir işlemdir? İşlem sonrası herhangi bir iz oluşur mu? Günlük hayatımıza devam edebilir miyiz?

Botoks uygulaması, minik bir iğne ile kaslara ilacın verilmesidir. Ortalama işlem süresi 10 – 15 dakikadır. İşlem sonrasında sosyal yaşantımıza hemen dönebiliriz. Botoks uygulanan bölgede
2 – 10 gün içerisinde çizgiler açılmaya başlar.

Botoks’un etki süresi ne kadardır? Uzun süreli etkisini göstermesi için neler yapılmalı?

Ortalama 4 – 6 ay kadar bir süre etkisini gösterir. Genelde 4 aydan sonra tekrarlamakta fayda vardır. Düzenli aralıklarla yapıldığı sürece çok daha etkili ve kalıcılık süresini uzatır. Cildimizde oluşan çizgiler derinleşmeden önce yaptırılması kırışıklık oluşumunu büyük ölçüde engeller.

Uygulama alanları nelerdir?

  • Alın bölgesi ve kaş arası,
  • Göz kenarı çizgileri,
  • Üst dudak, boyun çizgilerinde,
  • Burun ucu kaldırmada,
  • Koltukaltı terlemelerinde,
  • El ve ayak terlemelerinde,
  • Migren tedavisinde, kullanılan etkili bir yöntemdir.

Uygulama sırasında herhangi bir ağı acı oluyor mu?

Botoks işlemi öncesi ve sonrasında acısız ağrısız bir işlemdir.

Botoks yaptırdıktan sonra yüz ifadesinde değişiklik olur mu?

Konusunda uzman, tecrübeli bir Doktor tarafından uygulandığı takdirde kişilerin yüz ifadelerinde, mimiklerinde herhangi bir değişim olması söz konusu değildir.

Botoks işlemi nerelerde ve kimler tarafından yapılmalı? Duyduğumuz kadarıyla doktor olmayan yerlerde de bu işlem yapılabiliyormuş.

Medikal estetik işlemleri konusunda uzman, tecrübeli bir Doktor tarafından uygulanmalıdır. Yapılan işlemin tıbbi bir işlem olduğu ve bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından uygulanmasında ciddi sorunlarla karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

Uygulama yaptırmayı düşünen kişilere öncesi ve sonrası için önerileriniz var mı? Uygulama öncesinde ve sonrasında Doktor tarafından önerilen idame tedavi ürünleri kullanılmalıdır.

Bu uygulamalar sadece bayanlara yönelik mi? erkeklerden bu uygulamaları yaptırabilirler mi?

Genellemeye baktığımızda hep kadınların bakımlı ve güzel olmasını isteriz. Oysaki bu işlemler erkeklere de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

bg

sosyal 1 sosyal 2 sosyal 3