Lazer Uygulamaları

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi!Uzun süre ayakta durmak, kuru bir cilde sahip olmak, güneşte uzun süre kalmak gibi faktörlerden kaynaklanan yüzdeki ve bacaklardaki kılcal damar genişlemeleri, hem sağlık açısından hem de estetik olarak önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır.

Yüzde ve bacakta sık görülen kılcal damar gelişmelerinin estetik olarak sorun yarattığını ancak daha ileri aşamada sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Bacaklardaki kılcal damar genişlemelerinin kırmızı çok ince damarlar halinde başlayıp, giderek genişleyerek koyu kırmızı renge dönüşebilmektedir. Bu görüntüler, bazen sadece estetik yönden kötü bir görünüm oluştururken, çoğu zamanda bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açmaktadır. Bu nedenle bu tür problemler görüldükten sonra en erken sürede tedavi edilmelidirler.

Özellikle yüzde ve bacaklarda sık görülen kılcal damar genişlemelerine ve doğumda bebeklerin ciltlerinde görülen kırmızı lekeler için lazer yöntemiyle 1ile 6 seans aralığında yapılan uygulamalarla etkili çözüm sunulmaktadır.

LAZERLE TEDAVİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ

Kılcal damarların lazerlerle tedavisi tedavide birçok tıbbi teknolojik avantajlara sahiptir. Lazerle kılcal damar tedavisi sayesinde, iğneli ya da ameliyat yöntemlerine gerek kalmadan ciltteki genişlemiş damarların kolaylıkla azaltılması, görünmez hale getirilmesi ve ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir. Kılcal damar genişlemelerinde lazer tedavisinin etkili olup olmayacağı muhakkak bir doktor tarafından değerlendirilmeli ve tedaviye bu değerlendirme sonucuna göre karar verilmelidir. Tedaviden hemen sonra kızarıklık, morluk, hafif şişlik, çok ince ciltlerde tedavi uygulandığında nadiren hafif yanık veya zaman içerisinde kaybolan lekelenmeler görülebilir. Tedavi sonrasında kalıcı yan etkisi söz konusu değildir. Seans sayısı problemin yaygınlığı, derinliği ve genişliğine göre değişir. Genellikle 1- 6 seans uygulanabilmekle birlikte, 4-6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5-25 dakikalık seans süreleri içerisinde tedavi gerçekleştirilebilir."

KILCAL DAMAR TEDAVİLERİNDE HANGİ TİP LAZER KULLANILMALIDIR?

Nd:YAG lazer 1064 nm damar çatlamalarında başarı ile kullanılabilir. Uzun dalga boyu nedeniyle derin dokulara inebilir. Bu sebeple bacak damar çatlamalarında başarı ile kullanılabilir. yüz kılcallarında ve Renk emilimi az olan koyu tenli kişilerde Nd:YAG lazerler rahatlıkla kullanılabilir. bu nedenle polikliniğimizde sonuç açısında en etkili olan nd yag lazeri kullanmaktayız.

DAMAR GENİŞLEMELERİ TEKRARLAR MI?

Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için problemli kılcal damarların yeniden tekrarlaması söz konusu olmamaktadır. Bazen aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebilmektedir. Ancak lazer ile tedavi edilen alanlarda kılcal damarların gelişme sıklığı, diğer tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşük oranda olmaktadır. Tedaviden sonra, tedavi alanının genişliğine bağlı olmak üzere, bacakların uzatılarak birkaç saat dinlendirilmesi yararlı olacaktır.

Lazer Epilasyon Uygulamaları

Epilasyon

Lazer Epilasyon Uygulamaları

Lazer epilasyon uygulaması, belli dalga boyundaki ışık kaynakları yardımıyla, vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemidir. Cilt tipine uygun lazer ışınları, sellektif olarak kılların kökünde yoğunlaşmaktadır, lazer ışığı burada çevredeki dokulara zarar vermeden ısıya dönüşerek, yalnızca kökü ve hücre çekirdeğinde tahribat yaratmaktadır.

LAZER EPİLASYON

KoniLazer Epilasyon cihazlarında bulunan lazer ışığının sahip olduğu dalga boyu melanin pigmentince emilebilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemine sahip lazer sistemlerinde, lazerin ısısı cilt üzerinde bir zarara sebep olmadan direkt kıl köküne etki eder. Ve kıl kökünü yok eden ısıya dönüşmektedir.

LAZER EPİLASYON İŞLEMİNDE HANGİ CİHAZLAR KULLANILMAKTADIR?

Alexandrite, Nd Yag ve IPL sistemlerinin cihazları lazer epilasyon amacıyla kullanılmaktadır.

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANIR?

Regl görmüş, koyu renk tüye sahip olan tüm yaş guruplarındaki kişilere uygulanabilir.

LAZER EPİLASYONDA BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

  • Hastanın lazer epilasyon konusunda bilinçli olması son derece önemlidir.
  • Lazer epilasyon uygulaması yapılacak klinik ya da merkez mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.
  • Uygulama yapılan bölgedeki kıllar koyu ve kalınsa, daha iyi sonuç alınmaktadır. Çünkü kalın kıllar yeterince enerji tutabilir. Kıl kökünün daha kalın olduğu durumlarda köke iletilmekte olan yüksek orandaki ısı, kökü çok daha güçlü tahrip edecektir.
  • İyi sonuç için yeterli derecede enerji kullanılmalıdır. Enerji cildi yakmayacak ama kıl kökünü tahrip edecek düzeyde olmalıdır.
  • Atım süresi cilde ve kıla göre ayarlanmalıdır.
  • Kıl rengi siyah ise en iyi sonuç alınır. Beyaz tüyler üzerinde lazerin etkisi zayıftır.
  • İyi ve etkili soğutma sistemi, uygun ve etkisi yüksek dozları kullanma imkanı verdiğinden, işlemin başarısını artıracak, yaşanması olası komplisayonların oranını düşürecektir.
  • Uygulamanın başarısı, yapılan vücut bölgesine göre değişebilmektedir.
  • Kişinin genetik yapısı ve kıl yapısı bu parametreleri etkileyebilir.

YAZ AYLARINDA LAZER EPİLASYON UYGULAMASI YAPILABİLİR Mİ?

Lazer Epilasyon UygulamalarıYaz aylarında lazer epilasyon uygulamalarında kullanılacak en iyi sistemler Nd - Yag Lazer ve ıpl sistemleridir. Lazer epilasyon uygulamaları sırasında, yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekmektedir. Bu sayede özellikle Nd-Yag lazerlerle, yaz aylarında da uygulama yapma imkanı doğmaktadır.

LAZER EPİLASYON UYGULAMA SÜRESİ NE KADARDIR ?

Uygulamayı yapacak kişiye bağlı olmakla beraber komple bir vücut 30-40 dk. dır. Bir koltuk altı 2-3 dk. Komple yüz genelde 5-7 dk arasıdır.

LAZER EPİLASYON HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Gözleri ışıktan koruyan özel gözlükler kullanılması şartıyla vücudun bütün bölgelerinde bulunan tüylere uygulanabilmektedir. Yalnızca kulak delikleri içine ve gözlerin çukurlarına yapılmamaktadır.

LAZER EPİLASYON UYGULAMASINDA HER KIL BAŞARI İLE YOK EDİLEBİLİR Mİ?

Lazer epilasyonda uygulamalarında kullanılmakta olan bütün cihazlar, melanin hücrelerini hedef almaktadır. Melanin miktarının daha yoğun olduğu koyu renk ve kalın kıllarda daha yüksek başarı sağlanmaktadır. Daha düşük seviyede olduğu açık renk kıllarda ise başarının oranı daha düşük olmaktadır. Başarı üzerinde etkisi olan bir diğer faktör kişinin teninin rengidir. Koyu ten rengine sahip kişilerde, cildin üst katmanında yer almakta olan melanin hücreleri daha fazla olduğundan dolayı, uygulamanın sebep olacağı yan etkilerin riski fazla olup, epilasyon uygulaması sırasında verilen enerji dağılacağı için, başarının oranı düşecektir. Sonuç olarak, lazer epilasyon uygulamalarında alınan başarı, uygulama yapılan bölgedeki kılların koyu renkli ve kalın olması ve kişinin açık ten rengine sahip olması ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

BİR SEANSTA TÜYLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Lazer epilasyon uygulamalarında tek seansta tüylerden kurtulmak mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenmekte (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Lazer epilasyon seans sayısı uygulama yapılan bölgedeki kılların hangi büyüme devresinde olduğu ve renklerindeki farklılıktan dolayı kişiden kişiye hatta aynı kişide bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir.

LAZER EPİLASYONDA TÜM TÜYLERDEN KURTULMAK İÇİN KAÇ SEANS GEREKLİDİR?

Vücudumuzda bulunan kılların üç gelişim evresinde bulunduğunu belirtmiştik. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler, daha sonra diğer uyuyan kılları komple zaman içinde yok eder. Seans süresi kişinin hormonsal ve fiziksel ve kıl yapısına bağlıdır.

LAZER EPİLASYONLA KALICI SONUÇ ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Evet lazer epilasyonla kalıcı sonuçlar almak mümkündür. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Uzun yıllar boyunca klinik çalışmaları yapılan bu durumu Amerikan FDA' sı tarafında onaylanmıştır. İstenmeyen tüylerde başarı oranı çok yüksektir.

LAZER EPİLASYON CİHAZLARININ FARKLARI VE ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR?

Alexandrite lazer: Türkiyedeki insanların ten rengi çok koyu değildir ve kıl renkleri koyudur, bu sebepten dolayı Alexandrite lazer, epilasyon için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazer sistemleri derinlerde bulunan kıl köklerine kadar ulaşabildiği için çok daha kalıcı sonuçlar sağlayabilmektedir. Alexandrite lazer sistemleriyle yapılan uygulamalarda, kalıcı yanık sorunu oluşmamaktadır. Cihaz cilt yüzeyine 3 santim gibi uygun bir mesafeden atış yaptığı için hijyenik açıdan da sorun yaşanmamaktadır. Polikiniğimizde Amerikan FDA onayı almış Cynacure marka Alxandrite cihazı kullanılmaktadır. Cynacure marka Alxandrite cihazı en son sistem olmasında dolayı diğer Alxandrite cihazlarına göre daha güvenlidir.

Nd-Yag lazer cihazları: Daha ince ve kökleri derinlerde olan kıllar üzerinde ve yüz uygulamalarında başarı sağlanabilen bir cihazdır. Yazın güneş ışıkları çık yoğun olduğ dönemde de epilasyona ara vermeye gerek duyulmaksızın devam edilmektedir.Nd-Yag sistemi ince ve kıl kökü derindeki kıllarda başarılıdır.

Işık bazlı sistemler: (IPL, Fotoepilasyon) Bu cihazlar lazer cihazı değil yoğunlaştırılmış ışık demetidir. Işık alanı geniş olmasından dolayı lazer epilasyon işleminin devamı olarak kullanılabilir. Diğer epilasyon uygulamalarına göre süresi daha uzun, sonuç daha geçtir.