Lazer Epilasyon Hakkında

Kliniğinde uzun yıllardan beri yaptığı başarılı medikal estetik uygulamalarıyla ödül almış, Antalya'nın deneyimli Medikal Estetik Hekim'i Erkan ALDEMİR lazer epilasyon ve lazer epilasyon cihazları hakkında merak edilenleri açıkladı.

Lazer epilasyon temelde kıl köklerini imha işlemidir. Bu süreçte hedef seçici olarak ısıtma yapılır ve kıl köklerindeki hücreler yakılarak hasara uğratılır. Kıl kökü tarafından emilen enerji, ısıya dönüştürülür ve kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniye gibi kısa sürelerde cilt yüzeyine uygulanan lazer ışınları, cilt hücreleri üzerinde herhangi bir zarara neden olmadan keçerek kıl köklerinde bulunan renk pigmentlerince emilirler. Tüm lazer epilasyon cihazları, kılların gelişimini geciktirerek, azalmasını ve daha zayıf çıkmasını sağlamaktadır.

Medikal işlemlerden biri olan ve 1960'lardan beri deneysel çalışmalarının devam ettiği lazer yöntemi, teknolojinin hızla gelişmesi ile etkinliği ve güvenirliği artmış ve 1990'lı yılların başında dermatoloji alanına girerek yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Vücuttaki kıllar üzerinde kalıcı olarak bir azalma sağlaması ve insan sağlığı üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olmaması nedeniyle, Bazı lazer cihazı üreticilerinin ürettikleri cihazlar FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından 1997 yılında ilk defa onaylanmıştır.

Epilasyon uygulamalarında lazer ışınları iç organlara kadar ulaşmamaktadır bu nedenle iç organlar üzerinde yan etkisi bulunmadığı gibi kansere sebebiyet verecek herhangi bir etkisi de bulunmamaktadır. Bilinen herhangi bir alerji yapma özelliği de bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulamaları son derece hassas bir işlemdir. Bu nedenle uygulamanın mutlaka doktor kontrolünde, hijyenik klinik ortamında ve uluslararası standartlara uygun cihazlarla yapılması gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Özellikle yüzümüzdeki kıl folikülünün sayısının, cildimizin dğer kısımlarında bulunan folikül sayısından birhayli fazla olması dolayısıyla, ciltte tahriş oluşumu, alerjik reaksiyon ve iltihaplanma gibi bir takım rahatsızlıklar lazer epilasyon uygulamasının yan etkisi şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle normalden çok daha hassas olan ciltlerde, koyu renkli tenlerde, solaryum vasıtasıyla ya da güne ışığıyla bronzlaşmış ciltlerde, lazer uygulaması öncesinde peeling veya kese yaptırmış kişilerde, cildi hassaslaştıran ilaç kullanan kişilerin ciltleri üzerinde hafif düzeyde kızarıklıklar ve kabuklanma türü tablolar görülebilmektedir. Ayrıca kişilerin özellikleri dikkate alınmadan yapılan yanlış epilasyon uygulamaları sonucunda kıl kökleri daha fazla kuvvetlenip daha gür çıkması gibi bir takım sorunlar yaşanabilmektedir. Normalde bu durum 1-7 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Ancak bu süreç zarfında kişinin, uygulama yapılan bölgeyi sürekli nemli tutması ve güneş ışıklarından koruması gerekmektedir. Çünkü deriyi dış etmenlerden koruyan katman hasar görmüş olduğu için, komplikasyonlara açık bir durumdadır.

Lazer epilasyon sonrasında yaşanan bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak ve yapılan işlemin verimini artırmak için hücre yenileyici, onarıcı ve cildin nem dengesini koruyacak ürünler kullanmak gereklidir. Uygulama sonrasında kullanılacak yapılandırıcı ve nemlendirici ürünler batık oluşumunu engelleyecek, kızarıklık ödem ve kaşıntı gibi uygulamanın neden olduğu durumların ortadan kalkmasını hızlandıracaktır.

Kalıcı Lazer Epilasyon Cihazlarının Etkinlik Alanları

ALEXANDRİTE LAZER: Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle Alexandrite lazer epilasyon için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazerler, derinlerdeki kıl köklerine kadar ulaşabildiğinden, daha kalıcı sonuç sağlar Oldukça başarılı sonuçlar sağlayan Alexandrite lazerlerde kalıcı yanık problemi de yaşanmaz. Cihaz 3 santim gibi uygun bir mesafeden atış yaptığı için hijyen açısından sorun yaşanmamaktadır. Polikliniğimizde Amerikan FDA onayı almış Cynacure marka Alxandrite cihazı kullanıldığı için diğer Alexandrite cihazlarına göre en son sistem olmasında dolayı daha güvenlidir.

NDYAG LAZER: ince ve derin olan kıllarda ve yüzde başarı sağladığımız bir cihazdır. Güneşin yazın yoğun olmasından dolayı epilasyona ara vermeden devam edilmektedir.

DİODE LAZER: Diode lazer epilasyon cihazları, epilasyon amacıyla dünyada en fazla kullanılan epilasyon cihazlarından biridir. Diode lazer epilasyon cihazları, hem koyu renk hem de açık renk cilt tiplerinde oldukça başarılı epilasyon sağlamaktadır. Diode lazerlerin aynı zamanda kalın telli ve koyu renk kıllarda da oldukça etkili olduğu biliniyor. Ancak diyot diğer lazer epilasyon cihazlarından farklı olarak Diode lazer epilasyon cihazları, ince tüyler üzerinde de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Diğer lazer epilasyon cihazlarının başarısının daha düşük düzeyde olduğu sırt, boyun, yüz, kol, ve omuzlarda da oldukça başarılı epilasyon sağlayan bir yöntemdir. Dide lazer epilasyon cihazı; Hormonal tüylenmenin en yoğun görüldüğü yüz bölgesinde de son derece yüksek etkili sonuçlar sağlayabildiği için her klinikte mutlaka bulunması gereken lazer epilasyon cihazıdır.

bg

sosyal 1 sosyal 2 sosyal 3