Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Işık Peelingi hamilelik lekesiLeke hem kadın hem de erkeklerde görülen en yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir. Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucunda oluşur. Uzun süreler boyunca güneşe maruz kalmak, genetik faktörler, kullanılan kimi kimyasal maddeler, gebelik, kullanılan hormonal tabletler ve doğumsal faktörler cildimizde oluşan lekelenmelerin birincil nedenleri arasında sayılabilir.

Leke Çeşitleri Nelerdir?

Cildimizde görülen lekeler çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedirler. En yaygın görülenleri sırasıyla;

  • Güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri,
  • Melazma (klozma, hamilelik maskesi)
  • Fotoalerjik reaksiyonlar,
  • Solar lentigo (yaşlılık lekeleri)
  • Yara iyileşmeleri sonrasında oluşan lekeler
  • Çiller sayılabilir.

Işık Peelingi gneŸ lekesiGüneşe Bağlı Oluşan Cilt Lekeleri: Uzun süreli güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınan durumlarda, cilt kendini korumak amacıyla kalınlaşır ve melanin üretimini artırır. Artan melanin oluşumu ise cilt lekelerine neden olur.

Melazma ( Klozma, Hamilelik Maskesi ): Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler ya da kullanılan doğum kontrol ilaçları, vücuttaki melanin üretiminin aşırı derecede artmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun sonucunda ise alın, burun üzeri, dudak üstü, çene ve yanak bölgesinde farklı boyutlarda lekeler oluşabilmektedir.

Fotoalerjik Reaksiyonlar: Kullanılan kimi ilaçlar ya da kozmetik preparatlar ciltte lekelenmeye neden olabilmektedir.

Işık Peelingi yaŸllk lekesiSolar Lentigo ( Yaşlılık Lekeleri ) : Güneşin uzun süreli zararlı etkileri dolayısıyla ileri yaşlarda ortaya çıkan lekelerdir. Değişik boyutlarda ve açık kahverengiden siyaha kadar çeşitli renklerde görülebilmektedir. Lentigo çok açık tenli insanlarda genç yaşlarda da görülebilmektedir.

Yara İyileşmeleri Sonrasında Oluşan Lekeler: Sivilce, yanık gibi lekeler iyileşirken ciltte koyu lekelere sebebiyet verebilmektedirler. Bu tür lekelenmeler koyu ten rengine sahip olan kişilerde daha belirgindir.

Çil: Doğuştan var olan çiller en çok alın, burun üzeri, yanaklar ve çenede gözlemlenir. Genelde güneşli mevsimlerde belirginleşen çiller, güneşin etkisini nispeten kaybettiği mevsimlerde solmaktadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Cildimizde oluşan lekeler çeşitli medikal estetik uygulamalar ve leke tedavisine spesifik üretilmiş prepatlarla tedavi edilebilmekte ve son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Günümüzde leke tedavisinde, dermabrazyon, mikrodermabrazyon, kimyasal peeling, kryterapi, lazer, fraksiyonel lazer gibi medikal estetik uygulamalar sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan bu işlemlerle cilt kimi zaman soyulmakta kimi zaman ise peeling uygulaması ile lekeli bölgelerdeki cildin tasfiyesi sağlanmaktadır.

Leke tedavisinde kullanılan bir diğer etkili yöntem ise leke tedavisi için üretilmiş özel içerikli leke ürünleridir. Leke ürünleri ile cilde yerleşmiş lekelerin rengini açılması sağlanırken baskılayıcı özellikleri ile yeni lekelerin oluşması da engellenebilmektedir.

bg

sosyal 1 sosyal 2 sosyal 3