Masaj

Masaj zannedildiği gibi, kaslarımızın gücünün azalması ya da vücutta birikmiş yağların ortadan kalkmasına gibi bir duruma sebep olmaz.

MasajMasaj, fizyolojik esaslara dayanan bir uygulamadır. Masaj yapılan bölgede iç organlardan gelen ağrı azalır ya da tamamen ortadan kalkar. Masaj, deri yüzeyine yakın damarlardaki dolaşımı da düzenler. Birikmiş sıvıların emilimini kolaylaştırmak için de masajdan yararlanılabilir. Egzersiz öncesi kaslara yapılan masaj, bölgeye kanın akışını hızlandırıp kasların ısınmasını sağlar. Böylece vücudumuz ve kaslarımız egzersize hazır hale gelir..

Masaj; deri, derialtında buluna dokular, kaslarımız, metabolizmamızın yanı sıra, dolaşım sistemimiz ve lenf sistemimizin de uyarılması yöntemidir. Masaj; mekanik şekilde ve sinirsel bir uyarılma şeklidir. Masaj yapılırken vücuda darbeler uygulanarak ve ovularak kan dolaşımı artırılır ve dokulara daha fazla kan gelmesi sağlanır. Masajla yumuşak dokular mekanik olarak uyarılarak, vücutta psikolojik ve fizyolojik rahatlama sağlanır.

Yaygın kanının aksine masaj, keyif ya da lüks bir işlem değildir. Masaj düzenli aralıklarla yaptırılması gereken tıbbi bir ihtiyaç ve koruyucu bir tedavidir.