Karboksi Terapi

Karboksi terapi nedir?

Karboksi TerapiKarboksi terapi kalça, baldır, karın, popo, bacak, kol gibi vücut bölgelerindeki bölgesel selülitlerin metabolizma ve perfüzyon aracılığıyla vücuttan dışarı atılmasını amaçlayan, basit ve kendini ispatlamış bir estetik tedavi yöntemidir. Karboksi yönteminin yaygın olarak tercih edilmesinin en önemli nedenleri; ağrısız bir yöntem olması ve çok hızlı bir iyileşme sürecini takiben, kişinin selülitlerinden kurtulmasıdır.

Karboksi tedavisi ayrıca vücudun elastikiyetini kaybetmesi sonucu oluşan sarkmalar, cilt çatlakları, bölgesel yağlanma, kırışıklık problemlerinin tedavisinde de kullanılan başarılı bir yöntemdir.

Karboksi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Karboksi metodu cerrahi bir metod değildir. Karboksi tedavisi, Karbondioksit gazının deri altına enjekte edilmesi yöntemidir. Enjeksiyon işlemi, iğneleme yöntemi ile ve deri altının yaklaşık 3 mm altına yapılır. Deri altına nüfus eden karbondioksit gazı etkisini, deri altında bulunan selülit ve yağ hücrelerini yok ederek gösterir.

Karboksi tedavisi iki alternatif yöntem uygulanarak yapılabilmektedir.
Bunlardan birincisi, en basit anlatımıyla karbondioksit gazının selülit hücrelerini öldürmesidir. İkinci etki yöntemi ise karbondioksitin damar genişletici etkisi(vazolidatör etki) sonucunda selülitli bölgedeki kılcal damarların genleşmesi prensibine dayanmaktadır. Genleşen damar, daha fazla kanın bölgeye akın etmesine sebep olmakta, bu da selülitli dokudaki oksijen düzeyini artırmaktadır.Yağ hücresine kadar ulaşan oksijen, hücrelerin etrafında bulunan koruyucu sıvıyı yok ederek, hücre içerisindeki ısıyı artırır. Artan ısı nedeniyle daha fazla enerji harcayan yağ hücreleri küçülerek yok olur.

Karboksi Terapi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Karboksi TerapiSelülit hücrelerinin ortadan kaldırılması için genellikle 15 ile 20 arasında bir kür uygulaması yeterli olmaktadır. Genelde bu kürler tek günde uygulanmaz ve bir haftaya yayılır. Uygulanan kür sayısı selülitin ne kadar ciddi bir boyuta geldiği ya da ne kadar fazla bölgeye yayıldığına göre değişebilir. Ancak hafif selülitli durumlarda, haftada iki seans karboksi uygulaması genellikle tedavi için yeterli olmaktadır. Karboksi terapi seanslarının her birinin süresi 15 dakikadır.

Karboksi Tedavisi Etkisini Ne Kadar Sürdürür?

Bu genelde kişinin egzersiz ve diyet alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişmektedir. Koruyucu seanslar olarak yılda en az 6 seans veya ayda 1 seans olarak karboksi uygulaması yapılması tavsiye edilir.